A fogyasztóknak nem kell például a villanyóra-leolvasót várni, és a szolgáltató internetes portálján keresztül folyamatosan, ingyen nyomon követhetik az áramfogyasztásukat.
Azok pedig, akik háztartási méretű kiserőművel – például napelemes rendszerrel – rendelkeznek, pontosan nyomon követhetik, mennyi energiát használtak fel, illetve tápláltak vissza a hálózatba.
Ezen kívül az okosmérők integrálhatók a smart home-rendszerekbe, így a lakás energetikai rendszerét az aktuális igényekhez lehet igazítani. Egyszerűbb a villanyóra átíratása is, és helyszíni kiszállás nélkül lehet egy fogyasztónál ki-, illetve visszakapcsolni az áramot.
Az okosmérők nemcsak a fogyasztók számára jelentenek előnyt, hanem a hálózat fenntartója számára. A mérőórák szolgáltatta adatoknak köszönhetően sokkal pontosabban előre lehet jelezni például a fogyasztási csúcsokat vagy visszaeséseket, így sokkal stabilabbá lehet tenni az áramhálózatot.
(forrás: alternativenergia.hu)
Bécsben már a villanyórák felét okosmérőre cserélték.
Az okosvillanyórának köszönhetően nemcsak az éves leolvasástól szabadulnak meg a fogyasztók, de folyamatosan nyomon követhetik az áramfogyasztásukat és leleplezhetik az áramzabáló műszaki eszközöket is.